Školský podporný tím
Inklúzia sa stáva neodmysliteľnou súčasťou školy, a preto je aj snahou našej školy vytvárať prostredie, v ktorom je každý vítaný a prijímaný so svojou jedinečnosťou, tak aby mohol optimálne rozvíjať svoj potenciál.
Cieľom inklúzie je odstrániť rozdiely medzi žiakmi tak, aby v oblasti vzdelávania spolu s ostatnými deťmi mohli svoje schopnosti rozvíjať v čo najvyššej možnej miere.
Školský podporný tím je zložený z odborných a pedagogických zamestnancov školy, ktorí sa aktívne podieľajú na tvorbe inkluzívnej kultúry školy a systematicky pracujú so žiakmi, učiteľmi a rodičmi.
Koordinátor školského podporného tímu:
Mgr. Petra Justusová
Cieľom školského podporného tímu je efektívna spolupráca pri práci so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacímí potrebami.
Našou prioritou je uplatňovať princíp 3P:
-
- pomoc
- podpora
- priateľské prostredie
Hlavné úlohy školského podporného tímu:
-
- Vyhľadávanie a identifikácia zdrojov a rizík u žiakov: pozorovanie v triedach.
- Všeobecná prevencia – preventívne aktivity s celými triedami: preventívne programy, besedy, workshopy.
- Pomoc pri adaptácii nových žiakov – komplexný systém prijímania nového žiaka, sledovanie adaptačného procesu dieťaťa, poskytovanie prípadnej podpory v kolektíve triedy.
- Odstraňovanie školskej neúspešnosti (podporné činnosti v poobedných hodinách).
- Systematické krízové intervencie u žiakov, rodičov a učiteľov (skupinová/individuálna, reflektovať priebeh dlhodobejšieho problému).
- Špeciálnopedagogické intervencie a reedukácie u žiakov so ŠVVP.
- Preventívne programy – krátkodobé/dlhodobé, preventívne aktivity s triednymi kolektívmi – preventívne programy, besedy, workshopy.
- Pravidelné porady, konzultácie a poradenstvo pre žiakov, rodičov a pedagógov.
- Spolupráca a komplexný systém spolupráce s ostatnými organizáciami
- Spolupráca s inštitúciami CPPP
Trojstupňová pomoc
Úroveň 1 – bežná prevencia a podpora
Práca učiteľov s podporou asistenta na hodine i cez prestávky, riešenie problémov triednymi učiteľmi, komunikácia so zákonnými zástupcami/rodičmi. Centrom tejto úrovne je triedny učiteľ, pedagogický asistent a zákonný zástupca/rodič ako najdôležitejšie vzťahové osoby okolo žiaka.
Výchovný poradca pomáha predovšetkým pri podpore prestupu na vyšší stupeň vzdelávania a pomáha zosúlaďovať IVP žiaka.
Úroveň 2 - cielená (špecifická) intervencia a pomoc žiakom v riziku
Podpora v tejto úrovni je smerovaná k žiakom, ktorí sú ohrození školským neúspechom alebo emočnými ťažkosťami a vyžadujú si dlhodobejšiu a odbornú starostlivosť. Podľa typu problému na tejto úrovni zasahuje výchovný poradca, ktorý po komunikácii s triednym učiteľom, vedením školy a zákonným zástupcom žiaka navrhuje ďalšie kroky - terapia, poradenstvo v CPPP, návšteva lekára, pomoc pri vypĺňaní sprievodnej dokumentácie, pomoc, podpora a usmernenie učiteľov a pod.
Úroveň 3 – komplexná starostlivosť o vážne ohrozené deti a ich rodiny
Tím postupuje v úzkej spolupráci s učiteľmi, vedením školy, poradenským zariadením a inými zložkami pre pomoc žiakom, či rodine (polícia, inštitúcie sociálnoprávnej ochrany detí...)
Môže ísť o prípady krízovej intervencie pri smrti blízkej osoby, prípady týrania a vážneho zanedbávania, ohrozenia žiaka, traumatického rozvodu, porúch správania, vážnych psychických a úzkostných porúch, ťažšieho zdravotného znevýhodnenia a i.
Takéto hlbšie a komplexnejšie riešenia môžu vyžadovať prácu so žiakom a rodinou na viacerých úrovniach. Jeden odborník rieši prostredie a rodinu žiaka, iný terapeuticky pracuje so žiakom, triedny učiteľ môže pracovať (v prípade potreby) aj s celou triedou na podpore žiaka. Niektoré prípady vyžadujú aj medzirezortnú spoluprácu (súdy, kuratela, polícia, lekári a i.). Nakoľko je škola k žiakovi a jeho rodine najbližšie, je nevyhnutné, aby aj ostatné subjekty aktívne spolupracovali a koordinovali svoje postupy s rodinou a školou.
Užitočné linky pre žiakov, rodičov a pedagógov
-
- Internetová poradňa pre mladých: https://ipcko.sk/
- Linka detskej dôvery: https://linkadeti.sk/domov
- Linka dôvery Nezabúdka: https://www.linkanezabudka.sk/
- Linka detskej istoty: www.ldi.sk
- Internetová poradňa pre mladých so zdravotným znevýhodnením: https://dobralinka.sk/
- Internetové linky dôvery:
-